Jak odnawiać i przechowywać stare fotografie

Zamieszczone przez dnia 14 lis, 2015


Obraz jest wart tysiąca słów. Nie pozwól zniknąć tym wspomnieniom

Fotografie to kruche obiekty, które szybko mogą ulec zniszczeniu lub mogą się zagubić. Nie ma sposobu na zatrzymanie procesu starzenia się zdjęć, a kolorowe fotografie blakną szybciej niż te czarno-białe. Ponadto zdjęcia narażone są na stałe ryzyko zniszczenia przez pożar, powódź, dzieci, zwierzęta i inne przyczyny; w rzeczywistości 70% ludzi straciło swoje fotografie rodzinne z takich powodów. Jeśli nie zachowasz swoich zdjęć teraz, dzisiejsze pokolenie iPadów straci te rodzinne wspomnienia. Dzięki najnowszej technologia skanowania możesz teraz mieć pewność, że stare zdjęcia będą na zawsze zachowane.

Przechowywanie On-line, Nieśmiertelność On-line

Jeśli nie masz jeszcze zeskanowanych fotografii – jesteś wienien swoim potomkom zeskanowanie ich i podzielenie się swoją rodzinną historią, którą one zawierają. Możesz zeskanować swoje zdjęcia samodzielnie, bądź możesz liczyć na profesjonalny serwis. Kiedy będą już zeskanowane, nie będziesz musiał się martwić o ich blaknięcie, ryzyko zniszczenia lub utratę.

Zrób to sam – wskazówki dotyczące skanowania

 • Zalecamy używanie skanera płaskiego, a nie specjalnego skanera do filmów fotograficznych, czy też do samych fotografii.
 • Skanuj swoje fotografie papierowe z rozdzielczością co najmniej 600 dpi (dots per inch), a przezrocza i negatywy 35mm z rozdzielczością co najmniej 3000 dpi.
 • Użyj 24-bitowej głębi koloru w celu zapewnienia najwyższej jakości obrazu.
 • Czyść regularnie szybę skanera odpowiednim detergentem do mycia okien.
 • Przed skanowaniem, użyj gruszki fotograficznej do przedmuchania i oczyszczenia swoich przezroczy i negatywów 35mm, lub delikatnie wyczyść je miekką ściereczką.
 • Dodaj słowa kluczowe, daty i nazwiska do plików graficznych ze zdjęciami, aby móc łatwiej je uporządkować w Twoim komputerze.
 • Jesli robisz kopię telefonem komórkowym:
 • Umieść fotografię na płaskiej powierzchni, i upewnij się, że nie ma odblasków.
 • Utrzymuj telefon komórkowy równolegle do powierzchni stołu.
 • Jeśli posiadasz smartfon, dostępnych jest dużo programów do skanowania, które mogą pomóc stworzyć najlepsze kopie.

stara_fotografia_slubnaUsługi Skanowania

Skanowanie dużych kolekcji starych fotografii, slajdów lub negatywów 35mm może być trudnym zadaniem. Korzystanie z serwisów on-line świadczących usługi skanowania może przyspieszyć ten proces. Każde zdjęcie jest ręcznie obsługiwane, poprawiane są kolory, aby przywrócić ich oryginalny blask. Skanowanie zdjęć jest łatwe; nie trzeba sortować i porządkować zdjęć przed ich wysłaniem. Można uporządkować je elektronicznie za pomocą bezpiecznego konta on-line które zwykle tego rodzaju serwisy oferują za darmo.

Wskazówki dotyczące przechowywania

 • Przechowuj swoje zdjęcia w chłodnym/zimnym, ale nie w zbyt wilgotnym, miejscu. Ciepło przyspiesza proces starzenia się zdjęć, więc nigdy ich nie przechowuj na strychu lub w nieklimatyzowanym garażu
 • Przechowuj swoje zdjęcia w ognio- i wodoodpornych pudełkach, z dala od dzieci i zwierząt. Jeśli nie masz takich pudełek, należy przechowywać swoje zdjęcia ponad powierzchnią ziemi, na wypadek powodzi.
 • Nigdy nie prezentuj, ani nie oprawiaj, fotografii oryginalnych. Zrób kopie i prezentuj kopie. Oryginały zawsze przechowuj w bezpiecznym miejscu, z daleka od światła.
 • Nigdy nie należy używać albumów ze stronami zawierającymi klej. Plastik może przykleić się do zdjęcia i może nastąpić reakcja chemiczna z tworzywem sztucznym.

Rekonstrukcja Zdjęć – Działa Jak Magia!

Za pomocą zaawansowanych technologii skanowania i programu do cyfrowej obróbki zdjęć teraz jest możliwe naprawienie dowolnie zniszczonego zdjęcia. Za pomocą odpowiedniego narzędzia, wiedzy i czasu możesz zadziwiać swoimi starymi zdjęciami. Jeśli chcesz odtworzyć swoje zdjęcia, będziesz potrzebować wysokiej rozdzielczości płaskiego skanera i programu do obróbki zdjęć. Będziesz zachwycony swoimi rezultatami, jeśli zainwestujesz w to wystarczającą ilość czasu. Jeśli chcesz, aby profesjonalista zrobił to dla Ciebie – napisz do nas, my zajmiemy się resztą.

źródło: MyHeritage.pl

1 Komentarz

 1. Witam. Mam stary obrazek święty, który ma dla mnie dużą wartość sentymentalną. Nie jest bardzo zniszczony, ale chciałabym go „odnowić” i powiększyć do ramki. Jakie są możliwości i koszty?

  Odpowiedz

Wyślij Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza witryna internetowa wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz politykę prywatności.
Więcej o cookies