Słownik


Aby ułatwić kontakt i przygotowanie własnego zamówienia stworzyliśmy słownik od A do Z, najczęściej występujących w naszej ofercie pojęć, związanych z projektowaniem graficznym, DTP i tworzeniem stron WWW. Zapraszamy do lektury:

FFotoretusz (z ang. photoretouch, photoretouching) oznacza poprawianie fotografii, poprzez jej odnowienie, zmianę barwną fotografii, wykadrowanie, poprawę szczegółów, a także zmiany poza obszarem kadru np. dodanie ramki. Retuszem jest również wykreowanie fotografii na styl dawnych fotografii.

KKolaż (również z fr. collage) – technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem). W technikach cyfrowych to łączenie kilku fotografii w jeden projekt graficzny za pomocą programów do obróbki grafiki.

Słowo „kolaż” pochodzi z francuskiego „coller” („klej”). Termin ten został użyty po raz pierwszy przez Georges Braque’a, a także Pablo Picasso na początku XX wieku, kiedy ta starożytna technika, znana w Chinach 200 p.n.e., stała się częścią sztuki nowoczesnej. W późniejszym czasie wykorzystywana była także przez futurystów, surrealistów, dadaistów i konstruktywistów, np. w wykonaniu Duman Morais.

Znanym wczesnym kolażem jest dzieło Martwa natura z plecionym krzesłem Pabla Picassa z 1911.

(źródło: Wikipedia)

LLogotyp (gr. λόγος logos – słowo, myśl + τύπος typos – odcisk, obraz) – termin rozpoznawalny od początku XIX wieku jako forma graficzna będąca interpretacją brzmienia nazwy i jednoznacznie identyfikująca markę, firmę, agencję, organizację, produkt, usługę, przedsięwzięcie, imprezę oraz każdy inny rodzaj aktywności gospodarczej lub społecznej.

(źródło: Wikipedia)

Nasza witryna internetowa wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz politykę prywatności.
Więcej o cookies